Mavi Bölgeler

Şu anda dünyada sağlık alanında en çok konuşulan konuların başında “sağlıklı uzun bir yaşam” geliyor. İnsan ömrünün, sağlıklı ve dinç bir şekilde 110 yaşına kadar uzayabileceğine yönelik çalışmalar, araştırmalar yapılıyor. Bu alanda en çok ilgi çeken konulardan biri de, dünyanın değişik yerlerinde uzun ve sağlıklı yaşam süren toplulukların varlığı; bu bölgeler “Mavi Bölge” olarak adlandırılmışlar, aralarında İtalya’nın Sardunya adasında bir bölge, Yunanistan’daki İkaria adası, Kosta Rika’da Nikoya yarımadası, Kaliforniya’da Loma Linda, Japonya’da Okinava bölgesi var. 

 

 

 

 


Bu bölgelerin bilinen ortak özellikleri, burada yaşayan insanların doğal olarak hareketli bir yaşam sürmeleri, evlerinin, bahçelerinin işleri gibi rutin gerekliliklerini gerçekleştirirken, her çeşitten sportif egzersizi yapabiliyor olmalarıyla başlıyor. Bu nedenle de, her gün sabah uyanırken o güne ilişkin bir iş planları var, yani bir amaçla uyanıyorlar, bu da bahsettiğimiz toplulukların ikinci ortak özelliği.

 

 

 

 


Bu imrenilen insanların üçüncü ortak özelliği, onların da kendine göre stresleri olmasına rağmen, günlük olarak kendilerini rahatlatacak bir pratikleri olması. Dua, birkaç dakika için bile olsa atalarını anma, sieata, kimlerinde eğlence bu stresi azaltmada onlara yardımcı oluyor.

 

 

 

 

Tahmin edebileceğimiz gibi beslenme konusunda da özel ortak davranışları var bu toplulukların; en önemlisi “az” yiyorlar. Öğlenden sonra ya da akşam üstü bir yemek yiyip, geri kalan zamanlarda fazla besin tüketmiyorlar. Sofradan aşırı derecede tok kalkmıyorlar. Ağırlıklı olarak bölgelerinde yetişen sebze ve meyveleri tüketiyorlar. Balık tüketiminin çok, özellikle de keçi eti dışında kırmızı etin az olduğunu anlıyoruz. Keçi sütünden yaptıkları yoğurt ve peyniri, keçilerinin de doğal olarak beslendiği, bölgelerinde yetişen çeşitli faydalı otları sofralarına getiriyorlar… Bolca da su ve diğer sağlıklı sıvıları tüketiyorlar.

 

 

 

 

Bu grubun önemli bir özelliği ailelerine ve aile büyüklerine bağlılıkları… Genel olarak çok yakında ya da aynı evlerde yaşıyorlar, çocukların büyük anne ve babalarıyla birlikte büyümesine izin veriyorlar.

 

 

Ayrıca bu bölgelerin hepsinde, kendilerine uyan bir inanç sistemi doğal olarak yaşanıyor. Ayrıca arkadaşlar, akrabalar, komşularla sıklıkla bir araya gelip, niyet ederek arkadaş grupları oluşturuyor ve bunları uzun yıllar besliyorlar, güçlü sosyal bağlara sahipler. Bu gruplarda sağlıklı davranışlar hakim, sigara içilmiyor, fazla kiloluk pek yok, daha çok mutlu olmaya yönelik davranışlar içindeler.

 

 

 

 

Aslında şöyle bir bakınca, çok zor görünmüyor, bence bugün itibarıyla denemeye başlamalı bu pratikleri. Yavaş yavaş, minik adımlarla başlayalım biz de. Ben önce rahatlama pratiklerini deneyeceğim. Siz önce hangi küçük değişiklik üzerinde çalışmak istersiniz…