St John’s Wort İlaç etkileşimi

Papatya da faydalı bir bitki, spazm giderici, yatıştırıcı, iltihap giderici. Ama hangi papatya, uzmanı olmadan bilmemize imkan yok. Günümüzde çeşitli bitkiler ve bitkisel kaynaklı reçetesiz ilaçlar giderek daha fazla kullanılmaya başlandı. Bunda kimyasal olarak üretilmiş farmakolojik ilaçların çeşitli yan etkilerinin olmasının, bu ürünlerin kolay ulaşılabilir olmalarının, geleneksel bir kullanımları olmasının, kişilerin doktora başvurmadan kendilerini tedavi etmek istemelerinin,  sanki ilaç değillermiş ya da doğal oldukları için zararları olmazmış duygusunun rolü olabilir. Ancak bu iş sanıldığı kadar basit değil. 
Öncelikle bu ürünlerin güvenli olduğundan emin olmamız gerek. Belli bir standart etkileri olması gerek. Elde edildikleri ve işlendikleri süreçlerde, toksik maddelere maruz kalmamış olmamaları, yeterince denetim süreçlerinden geçmiş olmaları gerek. Bütün bu gereklilikleri tamamlamış olsalar bile, bir doktor önerisiyle kullanılmaları gerek. Örneğin, depresyon tedavisinde kullanılan bir ürün var: sarı kantaron; hiperisin ve hiperforin gibi çeşitli bileşenler içeriyor. Bu ürün ilaç etkileşimleri en çok bilinen bitkisel tedavilerden biri. Antidepresan kullanan kişilerde kesinlikle kullanılmamalı zaten, ilaç etkileşimi çok, sitokrom p450 enzim sistemini etkiliyor. Bir de kanser tedavisi sırasında kullanılıyorsa p-glikoprotein denilen madde aracılığıyla, kanser tedavisini de etkisiz hale getiriyor. 

Tedavileri özellik arzeden, kalp ilaçları, kanamayla ilişkili ilaçlar, kanser tedavisi, sinirsel hastalıklara ilişkin tedaviler, diyabet tedavisi, kortizon tedavileri, astım tedavileri görenler çok uyanık olsunlar. Biliyorsunuz greyfurt suyu bile bazı durumlarda içilmiyor, lütfen kendi kendinize bitkisel ilaçları almayın; bazı çok faydalı ürünler bile, özel durumlarda size faydalı olmaktan çok, zarar verebilir.

Başlıca ilaç etkileşimi olabilecek bitkisel ürünleri sıralayayım: St. John’s Wort, sarımsak, ginseng, ginkgo biloba, saw palmetto, keten tohumu, valerian, black cohosh, meyan, yeşil çay, ekinezya, greyfurt suyu.