Uyku Kalitesini Artırmak Çok Önemli

Çatı katındaki yatak odamızın perdelerinin gecikmesi nedeniyle, geçtiğimiz haftalardaki dolunaylar benim uyku kalitemim çok etkiledi, etraf gündüz gibiydi. Gerçekten uyku kalitesi bozulunca, günlük performansın, yeme içmen, tuvalet düzenin, ruh halin, herşey etkileniyor.

Aslında uyku bu günlerde, eski zamanlara göre daha da önemli… Çünkü beynimiz 30 yıl öncesine, yani internetin kullanılmadığı yıllara göre çok daha fazla uyarana maruz kalıyor. Bu bilgiler işleniyor, rafa kaldırılıp, etraf temizleniyor, uykudan sonra ertesi gün yeni işlevler için beyin hazır ediliyor.

Uyku sadece beynimiz için değil, vücudumuzun geneli için de çok gerekli. Bilindiği gibi uyku, vücudumuzun günlük bakımının, yenilenmesinin yapıldığı bir süreç. Bu yüzden uyku kalitesine çok önem vermeliyiz.  Özellikle alkol ve karbonhidratlı yiyecekler, uykunun erken bölünmesine sebep olabiyorlar, dolayısıyla kendilerinin oluşturduğu zarar dışında, vücudun zehirsizleştirme ve iyileştirme çabalarını da sabote ediyorlar, dikkat…

Uykunun başlangıcında, yani normal saatlerde 10-11 gibi yatıldığında,  biliyorsunuz büyüme hormonu salgılanıyor. Büyüme hormonu bizim sağlıklı ve  fit olabilmemiz için vazgeçilmezdir. Bu günlerde, çocuklardan ileri yaşlı kişilere kadar, bir çok insan internette gezinmekten uykularını harcıyor. Bilinçsizce hormon replasmanı arayışına girenler de var, kaliteli bir uyku olmazsa hepsi boşa gider.

Bu nedenle, uyku ilaçları ve hormonlara yönelmeden önce, mutlaka doktorunuzla, uykunuz konusunda konuşun. Doktorunuz, uykunuzu düzenlemeniz için gerekli bilgileri size aktaracaktır, gerekli gördüğü durumlarda, destekler kullanabilir. Ayrıca doktorunuz, uyku düzenini ölçen cihazlardan da faydalanarak, somut bir şekilde uykunuzun durumunu tartışıp, düzenlemenizde yol gösterecektir.